Sporočila za javnost

Nazaj na sporočila za javnost

MEDIJSKO SPOROČILO

10. mednarodno glasbeno tekmovanje in festival Svirél 2018 Vipolže, Dobrovo, Nova Gorica 12. 3. – 8. 4. 2018

MEDIJSKO SPOROČILO

10. mednarodno glasbeno tekmovanje in festival Svirél 2018

Vipolže, Dobrovo, Nova Gorica

12. 3. – 8. 4. 2018

Discipline inštrumenti s tipkami solo ter komorne skupine z inštrumenti s tipkami

Konkatedrala Kristusa Odrešenika, Nova Gorica, 3. 4. – 7. 4. 2018

Disciplina inštrumenti s tipkami solo: 91 udeležencev

Disciplina komorne skupine z inštrumenti s tipkami: 14 skupin

Pianisti so letos na Sviréli imeli prvič možnost tekmovati. Nastopilo je 49 solistov, med komornimi zasedbami pa kar 10 klavirskih duov.

Strokovna žirija disciplin inštrumentov s tipkami:

Sibylla Joedicke, klavir (Nemčija)

Luca Ferrini, čembalo (Italija)

Veli Kujala, harmonika (Finska)

Balázs Szabó, orgle (Madžarska)

Konkatedrala Kristusa Odrešenika v Novi Gorici je bila 7. aprila koncertno prizorišče, na katerem so nastopili izbrani zlato-nagrajenci Mednarodnega glasbenega tekmovanja Svirél.

Finalni koncert TEN OF THE BEST disciplin inštrumentov s tipkami:

Konkatedrala Kristusa Odrešenika Nova Gorica - sobota, 7. april 2018, ob 16. uri

FINALISTI:

DISCIPLINA INŠTRUMENTI S TIPKAMI SOLO

· Neža Kranjec (Slovenija), klavir, kategorija Elementary

· Jakob Benedik (Slovenija), klavir, kategorija Elementary

· Marta Langus (Slovenija), klavir, kategorija Intermediate

· Loti Feltrin (Slovenija), klavir, kategorija Intermediate

· Anže Krevh (Slovenija), harmonika, kategorija Superior

· Julijan Škraban (Slovenija), harmonika, kategorija Superior

· Teja Udovič Kovačič (Slovenija), harmonika, kategorija Superior

· Sunho Lee (Južna Koreja), čembalo, kategorija Master

DISCIPLINA KOMORNE SKUPINE Z INŠTRUMENTI S TIPKAMI

· MaGosh Duo (Poljska), kategorija Professional

Maria Orłowska – violončelo, Małgorzata Ciesielska – klavir

· Dombrova Piano Duo (Poljska), kategorija Professional

Krzysztof Włodarczyk, Łukasz Szubski – klavir štiriročno

NAGRAJEVANJE

Vsi finalisti prejmejo:

- umetniški kipec Svirélček (avtorica kipcev Tanja Gea Rusjan)

- denarno nagrado iz sklada primorskih občin (Brda, Nova Gorica, Renče–Vogrsko in Šempeter–Vrtojba)

Svirel 10 gala

Koncert ob 10. obletnici Mednarodnega glasbenega tekmovanja in festivala Svirél:

Nedelja, 8. april 2018, ob 17. uri

Grand Hotel Union, Miklošičeva cesta 1, 1000 Ljubljana

Deseto obletnico Mednarodnega glasbenega tekmovanja za soliste in komorne skupine ter festivala Svirél smo praznovali z našimi glasbenimi prijatelji, partnerji, alumni in podporniki.

Ob tej priložnosti smo se s kipcem Svirélčkom poklonili osebam, ki so bile ključne pri oblikovanju Sviréli, kot jo poznamo danes: Robertu Petriču, Urški Makovec, Heleni Gardini in Gorazdu Božiču. Zahvalili pa smo se tudi našim dolgoletnim partnerjem za zvestobo in uspešno sodelovanje: Občini Brda, Avstrijskemu kulturnemu forumu Ljubljana, Balassi inštitutu ter Veleposlaništvu Madžarske.

Na koncertu so bile podeljene nagrade Rotary Cluba Ljubljana Emona, štiri enkratne štipendije v skupni vrednosti 3000 evrov. Prejemnice so bile štiri izbranke izmed finalistk Ten of the Best letošnjega tekmovanja:

· harfistka Ester Ban

· violistka Barbara Grahor

· citrarka Eva Novak

· harmonikarica Teja Udovič Kovačič.

V veliko čast nam je bilo gostiti simfonični orkester Filharmonije Zugló iz Budimpešte, ki so nam večer popestrili z izborom madžarske klasične glasbe pod taktirko Gergelyja Ménesija in s solistko sopranistko Zito Patak.

SVIRÉL 2018 V ŠTEVILKAH

Tekmovanje:

· 3 tekmovalna prizorišča: Grad Dobrovo, Vila Vipolže, Konkatedrala Kristusa Odrešenika Nova Gorica

· 9 tekmovalnih disciplin (solo pihala, trobila, tolkala, godala, brenkala ter inštrumenti s tipkami in komorne skupine s pihali, trobili, tolkali, strunskimi inštrumenti ter inštrumenti s tipkami)

· 19 tekmovalnih dni (12. 3. – 7. 4. 2018)

· 826 prijav na tekmovanje

· 740 nastopajočih tekmovalcev, ki se delijo na 528 solistov in 77 komornih skupin (s skupaj 212 člani)

· 21% vseh nastopajočih tekmovalcev prihaja iz 22 tujih držav, od tega kar ena tretjina komornih skupin

· 21-članska mednarodna strokovna žirija iz devetih evropskih držav in ZDA

· več kot 100 korepetitorjev (pianistov, ki spremljajo tekmovalce)

Festival:

· 8 koncertnih prizorišč: Dvorana Hum, Turistična kmetija Kabaj, Vila Vipolže, Hotel San Martin, Cerkev sv. Križa Kojsko, Turistična kmetija Fattore, Konkatedrala Kristusa Odrešenika Nova Gorica, Grand Hotel Union Ljubljana

· 9 koncertov: 1 koncert MENUet MUSIC gostujoče komorne zasedbe, 2 študentska koncerta, na katerih so se predstavile komorne zasedbe, ki so tudi tekmovale, 2 koncerta MENUet MUSIC mednarodno priznanih glasbenikov, članov žirije discipline brenkala solo, 3 finalni koncerti Ten of the Best, 1 koncert Svirél 10 Gala

· 100 gostujočih glasbenikov (žirantje, komorne skupine, orkester)

VSI FINALISTI SVIRÉLI 2018:

DISCIPLINA PIHALA SOLO

· Susanne Knoch (Avstrija), kljunasta flavta, kategorija Superior

· Blaž Starc (Slovenija), saksofon, kategorija Bachelor

· Johanna Gossner (Avstrija), klarinet, kategorija Bachelor

· Kacper Dąbrowski (Poljska), flavta, kategorija Master

DISCIPLINA TROBILA SOLO

· Kamil Rybaczyk (Poljska), pozavna, kategorija Intermediate

· Jure Jozič (Slovenija), evfonij, kategorija Superior

DISCIPLINA TOLKALA SOLO

· Aleksandar Ivanov (Bolgarija), marimba, vibrafon, ksilofon, set bobnov, kategorija Intermediate

DISCIPLINA KOMORNE SKUPINE S PIHALI, TROBILI, TOLKALI

· Silesian Clarinet Quartet (Poljska), kategorija Bachelor

Agata Piątek, Kamil Janas, Magdalena Lipska, Dawid Borowski – klarinet

· Dendrocopos Duo (Slovenija), kategorija Bachelor

Jan Čibej, Luka Poljanec – tolkala

· Metamorfoze (Latvija), kategorija Professional

Liene Dobicina, Zane Jurevica – flavta, Zane Rubesa – klavir

DISCIPLINA GODALA SOLO

· Marlene Förstel (Avstrija), violončelo, kategorija Superior

· Tim Skalar Demšar (Slovenija), violina, kategorija Bachelor

· Barbara Grahor (Slovenija), viola, kategorija Master

· Kyoka Matsuyama (Japonska), violina, kategorija Master

DISCIPLINA BRENKALA SOLO

· Lovro Gašpar (Hrvaška), tamburica - brač, kategorija Intermediate

· Ester Ban (Italija), harfa, kategorija Superior

· Eva Novak (Slovenija), citre, kategorija Superior

· Maja Vrbnjak (Slovenija), kitara, kategorija Master

DISCIPLINA KOMORNE SKUPINE S STRUNSKIMI INŠTRUMENTI

· Misstiq Duo (Madžarska), kategorija Professional

Noemi Szöke – saksofon, Hilda Szecsenyi – violončelo

· Atalante Quartett (Avstrija), kategorija Professional

Julia Kürner – violina, Elisabeth Eber – violina, Thomas Koslowsky – viola, Lisa Kürner – violončelo

DISCIPLINA INŠTRUMENTI S TIPKAMI SOLO

· Neža Kranjec (Slovenija), klavir, kategorija Elementary

· Jakob Benedik (Slovenija), klavir, kategorija Elementary

· Marta Langus (Slovenija), klavir, kategorija Intermediate

· Loti Feltrin (Slovenija), klavir, kategorija Intermediate

· Anže Krevh (Slovenija), harmonika, kategorija Superior

· Julijan Škraban (Slovenija), harmonika, kategorija Superior

· Teja Udovič Kovačič (Slovenija), harmonika, kategorija Superior

· Sunho Lee (Južna Koreja), čembalo, kategorija Master

DISCIPLINA KOMORNE SKUPINE Z INŠTRUMENTI S TIPKAMI

· MaGosh Duo (Poljska), kategorija Professional

Maria Orłowska – violončelo, Małgorzata Ciesielska – klavir

· Dombrova Piano Duo (Poljska), kategorija Professional

Krzysztof Włodarczyk, Łukasz Szubski – klavir štiriročno

Najlepša hvala za objavo in lep pozdrav.

Ekipa Svirél

Za več informacij smo vam na voljo:

Zavod lepih umetnosti UPOL

Erjavčeva ul. 6, 5000 Nova Gorica

041 618 373, info@svirel.si, www.svirel.si

Foto: Nika Zuljan, Matic Bajželj

Nazaj

Komentarji (0)

Za komentiranje morate biti prijavljeni!